Co musisz wiedzieć przed otwarciem hotelu?

Z raportów Głównego Urzędu Statystycznego jednoznacznie wynika, że turystyka w Polsce jest coraz bardziej popularna. Ostatnie dane GUS-u pokazują, że tylko w I kwartale 2018 r. szacunkowa liczba przekroczeń polskiej granicy wyniosła 63,5 mln, co daje wzrost o 2,9 proc. w porównaniu z I kwartałem 2017r.

Nie jest więc zaskoczeniem, że Polacy inwestują w turystykę i powstaje coraz więcej obiektów noclegowych. Jak założyć własny hotel? W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, o czym należy wiedzieć przed otwarciem własnego hotelu.

Zacznijmy od podstaw…

Zanim przejdziemy do kwestii, jak założyć własny hotel, musimy usystematyzować parę pojęć i terminów niezbędnych w dalszej części tekstu. W pierwszej kolejności należy wytłumaczyć, czym są usługi hotelarskie. Tym terminem określamy krótkotrwałe wynajmowanie domów, pokojów, mieszkań, miejsc noclegowych, a także miejsc pod namioty lub przyczepy samochodowe. Oczywiście, wyżej wymienione miejsca muszą spełniać odpowiednie wymogi sanitarne, dotyczące wielkości i wyposażenia.

Wachlarz możliwości, jeśli chodzi o usługi hotelarskie, jest ogromny. Możesz wynajmować pokoje w domku, mieszkanie, które mieści się w kamienicy, czy proponować nocleg w wybudowanym do tego specjalnie obiekcie. Obiekty hotelarskie dzielimy na 7 grup:

  1. Hotele – to obiekt, w którym jest min. 10 pokoi jedno- lub dwuosobowych; dodatkowo na terenie tego obiektu świadczone są usługi związane z pobytem gości, np.: restauracja czy SPA.
  2. Motele – to obiekty położone przy drogach, również posiadają min. 10 pokoi jedno- lub dwuosobowych; dodatkowo przy motelu musi być parking.
  3. Pensjonaty – minimum 7 pokoi, w obiekcie można dostać całodzienne wyżywienie.
  4. Campingi – są to strzeżone obiekty, w których możliwy jest nocleg w namiotach czy przyczepach; dodatkowo znajduje się tam miejsce do przyrządzenia sobie posiłku.
  5. Domy wycieczkowe – obiekt posiada min. 30 miejsc noclegowych; domy wycieczkowe nastawione są na samoobsługę gości, dlatego też świadczą minimalne usługi dla klientów.
  6. Schroniska młodzieżowe – są to samoobsługowe obiekty, ich grupą docelową jest turystyka młodzieżowa.
  7. Schroniska – tego typu obiekty zlokalizowane są przy szlakach turystycznych; świadczą minimalne usługi turystyczne.

Ważne: Obiekty dzielą się na kategorie. Hotelem motele, pensjonaty i kempingi oznaczone są gwiazdkami. Z kolei domy wycieczkowe lub schroniska oznacza się cyframi rzymskimi.

Obiekt hotelarski musi być zgłoszony do oceny

Jeśli już wybierzesz, jaki rodzaj obiektu hotelarskiego, chcesz prowadzić, musisz dostosować go, by spełniał wszelkie wymagania sanitarne, budowlane oraz przeciwpożarowe. Jednak zanim będziesz mógł/a rozpocząć swoją działalność, musisz najpierw zaszeregować obiekt do określonego rodzaju i kategorii oraz wpisać go do ewidencji obiektów hotelarskich.

W jaki sposób uzyskać zaszeregowanie? W tym celu musisz zgłosić swój obiekt hotelarski do oceny, za którą jest pobierana opłata.

  • Hotele i motele oznaczone 4 i 5 gwiazdkami – 1,5 tys. zł
  • Hotele i motele oznaczone 3 gwiazdkami – 1 tys. zł
  • Hotele i motele oznaczone 1 lub 2 gwiazdkami oraz pensjonaty powyżej 20 pokoi – 600 zł
  • Pensjonaty do 20 pokoi – 400 zł
  • Domy wycieczkowe – 500 zł
  • Kempingi i schroniska – 300 zł
  • Schroniska młodzieżowe i pola biwakowe – 100 zł*

*Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-zalozyc-hotel-pensjonat Dane z dnia: 25.10.2017r.

Do ewidencji obiektów hotelarskich wpisywane są wszystkie hotele i pensjonaty. Ewidencja prowadzona jest przez marszałka województwa i jest jawna. Aby obiekt hotelarski znalazł się w ewidencji, koniecznością jest zaszeregowanie go do odpowiedniej kategorii.

Otwierasz hotel? W prowadzeniu własnego obiektu hotelarskiego przyda Ci się dobry program dla hoteli. Doskonały do każdego rodzaju obiektów, z powodzeniem może być stosowany w małych i dużych obiektach.