Czemu to właśnie ten temat poruszamy w naszym tekście? Ponieważ ustawa o kasach online zaczyna obowiązywać od maja 2019 roku. Przyczyną tego, od 1 lipca 2020 roku 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy z hotelarstwa i gastronomii zobowiązani będą do prowadzenia ewidencji sprzedaży i kwot podatku przy pomocy kas online.

Wykorzystujecie w swojej pracy komputery POS (jak np. Posiflex) z dostosowanym systemem sprzedażowym? To właśnie drukarki fiskalne online wysyłają raporty do Ministerstwa Finansów.

Po co kasy i drukarki online?

Przepisy i rozporządzenia dotyczące kas mają unowocześnić działanie sektora finansowego. Dzięki temu, szybciej uda się wykrywać błędy w ewidencjonowaniu przychodów i rozliczaniu podatków.

Co będą przesyłać?

Drukarki przesyłać będą wszystkie informacje o transakcjach, duplikaty paragonów fiskalnych oraz dokumenty niefiskalne (takie jak raport dobowy czy informacje o przeglądach okresowych). Te informacje trafią bezpośrednio do Centralnego Rejestru Kas, którym zarządza Szef Krajowej Administracji Skarbowej według normalnego harmonogramu.

Kasy online – kto i kiedy?

Obowiązkiem posiadania kas i drukarek online objęty będzie każdy przedsiębiorca bez wyjątku. Różnica pojawia się tylko w wymaganym czasie realizacji.

Harmonogram wprowadzania kas online:

01.01.2020 – stacje benzynowe oraz warsztaty mechaniki pojazdowej i wymiany opon

01.07.2020 01.01.2021 – gastronomia, hotelarstwo i sprzedaż węgla

01.01.2021 – usługi budowlane, salony kosmetyczne, fryzjerskie, fitness oraz lekarze i stomatolodzy

Czego jeszcze nie wiesz o drukarkach online i kasach fiskalnych?
Czego jeszcze nie wiesz o drukarkach online i kasach fiskalnych?

Jaki jest następny etap?

Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie ustawy o podatku VAT. Ustawa ta umożliwi wprowadzenie kas fiskalnych i drukarek online oraz fiskalizację.

Co mam zrobić z urządzeniem, które posiadam?

31 sierpnia 2019 wygaśnie homologacja dla kas z papierową kopią. Te z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne do 31.12.2022. Po tej dacie używanie kas będzie możliwe, przeciwnie jednak do ich fiskalizacji. Te informacje nie dotyczą jednak osób, których branże zostały uwzględnione w poprzednim paragrafie.

Co dobrego?

Od kosztu drukarki online przedsiębiorcy mogą otrzymać jednorazowy zwrot części kosztu w wysokości nie większej niż 700 zł netto.

Uwaga - termin uległ zmianie!

Hotele i restauracje w myśl ustawy zostały objęte obowiązkiem wymiany urządzeń fiskalnych na online do 30.06.2020 roku. Ministerstwo Finansów w nawiązaniu do aktualnie panującej sytuacji zmieniło termin wprowadzenia urządzeń na styczeń 2021 roku. Zmianie uległa tylko data, wszystkie pozostałe elementy ustawy są dalej w mocy, czyli przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie do wymiany.